Co Je To Biceps?

Co Je To Biceps?
Co Je To Biceps?

Biceps je jedním z nejznámějších svalů lidského těla. Nachází se na přední části paže a je zodpovědný za ohýbání loketního kloubu a rotaci předloktí. Navzdory své relativně malé velikosti ve srovnání s ostatními svaly se bicepsy staly v populární kultuře symbolem síly a mužnosti.

Biceps brachii, běžně označovaný jako prostý biceps, je dvouhlavý sval, který probíhá od lopatky k vřetenní a loketní kosti v předloktí. Dlouhá hlava bicepsu vychází z nadhřebenového výběžku lopatky a probíhá dolů po paži, zatímco krátká hlava vychází z korakoidního výběžku lopatky a spojuje se s dlouhou hlavou a tvoří hlavní břicho bicepsu.

Bicepsy jsou primárně zodpovědné za flexi v lokti neboli přiblížení předloktí k paži. Hrají také roli při supinaci neboli otáčení předloktí tak, aby dlaň směřovala vzhůru. Bicepsy jsou ve srovnání s ostatními svaly horní části těla, jako je hrudník, záda a ramena, relativně malou svalovou skupinou, ale přesto jsou důležitou součástí celkové síly horní části těla.

Jedním z nejběžnějších cviků zaměřených na bicepsy je bicepsový zkracovač. Tento cvik lze provádět s činkami, vzpěračskými činkami nebo posilovacími gumami a spočívá v držení závaží podhmatem a jeho kroucení směrem k rameni. Dalším oblíbeným cvikem na bicepsy je bradlový zdvih nebo přítah, při kterém se tělo přitahuje k tyči nadhmatem.

Kromě toho, že jsou bicepsy symbolem síly a mužnosti, jsou také klíčovou součástí mnoha atletických pohybů. Například házení míčem, údery pěstí a zápasení vyžadují silné bicepsy, které vytvářejí sílu a ovládají pohyb paže. Bicepsy hrají roli také při mnoha každodenních činnostech, jako je nošení nákupů, zvedání předmětů a provádění domácích prací.

I když jsou bicepsy relativně malou svalovou skupinou, mohou být při nesprávném tréninku náchylné ke zranění. Mezi nejčastější zranění patří natažení a natržení, k nimž může dojít v důsledku přetížení nebo nesprávné formy při cvičení. Abyste předešli zranění, je důležité se před cvičením řádně zahřát a při cvicích zaměřených na bicepsy používat správnou formu.

Závěr

Lze říci, že bicepsy jsou malá, ale důležitá svalová skupina, která hraje klíčovou roli v mnoha pohybech horní části těla. V populární kultuře se staly symbolem síly a mužnosti, ale jsou také nezbytnou součástí mnoha každodenních činností a sportovních pohybů. Správným tréninkem bicepsů a používáním správné formy při cvičení mohou jedinci tyto svaly posílit a snížit riziko zranění.

Marie Nováková
Marie Novákováhttps://www.bozskazena.cz
Píše články již sedmým rokem, mezi její koníčky patří lyžování, plavání a volejbal. Tráví čas sledováním filmů a seriálů, je takzvaně "binge-only" fanynka.
SOUVISEJÍCÍ

Nejvíce Populární

Náhodné