Co Jsou To Prsní Svaly?

Co Jsou To Prsní Svaly?
Co Jsou To Prsní Svaly?

Prsní svaly jsou skupinou svalů v oblasti hrudníku. Hrají klíčovou roli při pohybech, jako je tlačení, tahání a zvedání. V tomto článku se budeme zabývat anatomií, funkcí a cviky pro prsní svaly.

Anatomie prsních svalů

Prsní svaly se dělí na dvě hlavní části: velký prsní sval a malý prsní sval. Velký prsní sval je větší z obou svalů a je zodpovědný za většinu hmoty hrudníku. Sval vychází z klíční kosti, hrudní kosti a kostrče a vkládá se do pažní kosti ramene.

Menší prsní sval je naopak menší sval, který leží pod velkým prsním svalem. Vychází ze třetího, čtvrtého a pátého žebra a vkládá se do lopatky neboli lopatky. Zatímco velký prsní sval je zodpovědný za většinu hmoty hrudníku, malý prsní sval hraje roli při stabilizaci lopatky.

Funkce prsních svalů

Prsní svaly jsou primárně zodpovědné za pohyby, které zahrnují paže a hrudník. Mezi hlavní funkce těchto svalů patří např:

Tlačení: Prsní svaly jsou nezbytné pro tlačné pohyby, jako jsou kliky, bench press a hrudní tlaky.

Tahání: Přestože jsou prsní svaly známé především pro tlačné pohyby, hrají roli také při tahových pohybech, jako jsou shyby a přítahy.

Zvedání: Hrudní svaly jsou klíčové pro zvedání, při kterém se zapojuje hrudník, například při nošení těžkých břemen nebo tašek.

Cviky pro prsní svaly

Existuje několik cviků, které pomáhají posilovat a rozvíjet prsní svaly. Zde jsou uvedeny některé z nejúčinnějších cviků:

Kliky: Tento klasický cvik je vynikajícím způsobem, jak se zaměřit na prsní svaly. Klik proveďte tak, že začnete v pozici prkna s rukama na šířku ramen. Spusťte tělo dolů, dokud se hrudník nedotkne země, a pak se vytlačte zpět nahoru.

Tlak na lavici: Tlak na lavici je oblíbeným cvikem pro rozvoj prsních svalů. Při provádění bench pressu si lehněte na lavičku a chodidla položte na zem. Uchopte činku rukama na šířku ramen a spusťte závaží na hrudník, poté jej vytlačte zpět nahoru.

Muchy na hrudníku: Další účinný cvik na prsní svaly jsou hrudní tlaky. Tento cvik provádíte tak, že si lehnete na lavičku a ruce máte natažené nad hrudníkem. Pomalu spouštějte paže do stran a poté je vraťte do výchozí polohy.

Pullovery s činkami: Tento cvik je zaměřen jak na prsní svaly, tak na sval latissimus dorsi. Při provádění tohoto cviku si lehněte na lavičku s činkou v obou rukou. Držte činku nad hrudníkem a spusťte ji za hlavu, než ji opět zvednete.

Závěr – Prsní svaly

Závěrem lze říci, že prsní svaly hrají klíčovou roli při pohybech, jako je tlačení, tahání a zvedání. Tyto svaly lze posilovat a rozvíjet pomocí cviků, jako jsou kliky, bench press, hrudní mouchy a pullovery s činkou. Zařazením těchto cviků do svého tréninkového programu můžete zlepšit svou celkovou sílu a kondici.

Marie Nováková
Marie Novákováhttps://www.bozskazena.cz
Píše články již sedmým rokem, mezi její koníčky patří lyžování, plavání a volejbal. Tráví čas sledováním filmů a seriálů, je takzvaně "binge-only" fanynka.
SOUVISEJÍCÍ

Nejvíce Populární

Náhodné