Kokosový Olej a Jeho Výhody Pro Vaše Zdraví

Kokosový olej je v posledních letech stále oblíbenější jako zdravá potravina, a to z dobrého důvodu. Tento všestranný olej se již po staletí používá v tradiční medicíně a moderní výzkum odhalil řadu výhod, které lze získat jeho zařazením do jídelníčku. Zde je pět důvodů, proč byste mohli začít používat kokosový olej při vaření a přípravě jídel:

Podporuje zdraví srdce

Kokosový olej má vysoký obsah nasycených tuků, které byly v minulosti považovány za rizikový faktor srdečních onemocnění. Nedávný výzkum však tuto myšlenku zpochybnil a některé studie ukázaly, že specifický typ nasycených tuků obsažených v kokosovém oleji může mít ve skutečnosti příznivý vliv na hladinu cholesterolu. Ukázalo se, že tento typ nasyceného tuku, nazývaný triglyceridy se středně dlouhým řetězcem (MCT), zvyšuje hladinu lipoproteinového cholesterolu o vysoké hustotě (HDL), což je „dobrý“ typ cholesterolu, který pomáhá odstraňovat jiné formy cholesterolu z krevního oběhu.

Kokosový Olej a Jeho Výhody Pro Vaše Zdraví
Kokosový Olej a Jeho Výhody Pro Vaše Zdraví

Zlepšuje funkci mozku

MCT, které se ve velkém množství nacházejí v kokosovém oleji, se v játrech štěpí a přeměňují na ketony, které lze využít jako alternativní zdroj energie pro mozek. Některé studie prokázaly, že konzumace MCT může zlepšit kognitivní funkce u lidí s mírnou kognitivní poruchou nebo Alzheimerovou chorobou.

Pomáhá při hubnutí

Bylo prokázáno, že kokosový olej má příznivý vliv na metabolismus a může přispět ke zvýšení počtu kalorií spálených během dne. Jedna studie zjistila, že konzumace MCT místo jiných druhů tuků vedla k většímu úbytku hmotnosti po dobu 16 týdnů.

Zlepšuje zdraví pokožky

Kokosový olej je vynikajícím hydratačním prostředkem pro pokožku a může pomoci zlepšit vzhled suché a poškozené pokožky. Olej je bohatý na antioxidanty, které mohou pomoci chránit pokožku před poškozením způsobeným volnými radikály.

Může mít protizánětlivé vlastnosti

Zánět je častým faktorem mnoha chronických onemocnění, včetně srdečních chorob, artritidy a některých typů rakoviny. Některé studie prokázaly, že MCT obsažené v kokosovém oleji mohou mít protizánětlivé vlastnosti, které mohou přispívat ke snížení rizika těchto onemocnění.

Závěrem lze říci, že kokosový olej je všestranná a výživná potravina, která může mít řadu přínosů pro vaše zdraví. Ačkoli by se měl kvůli vysokému obsahu kalorií konzumovat s mírou, může být zařazení kokosového oleje do vašeho jídelníčku skvělým způsobem, jak podpořit vaši celkovou pohodu.

Marie Nováková
Marie Novákováhttps://www.bozskazena.cz
Píše články již sedmým rokem, mezi její koníčky patří lyžování, plavání a volejbal. Tráví čas sledováním filmů a seriálů, je takzvaně "binge-only" fanynka.
SOUVISEJÍCÍ

Nejvíce Populární

Náhodné