Luštěniny – Jsou Zdravé? Jaké Mají výhody

Luštěniny jsou čeleď rostlin, do které patří čočka, fazole, cizrna, hrách a arašídy. Tyto rostliny jsou plné živin a jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny a sacharidů. Luštěniny byly po tisíce let základní potravinou v mnoha kulturách a dnes jsou oblíbené po celém světě.

Zde jsou některé z výhod zařazení luštěnin do jídelníčku

Bílkoviny

Luštěniny jsou vynikajícím zdrojem rostlinných bílkovin. Díky tomu jsou skvělou alternativou masa, zejména pro ty, kteří dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu. Například jeden šálek vařené čočky obsahuje přibližně 18 gramů bílkovin.

Vláknina

Luštěniny mají také vysoký obsah vlákniny, která pomáhá při trávení a regulaci hladiny cukru v krvi. Jeden šálek vařených černých fazolí obsahuje přibližně 15 gramů vlákniny.

Luštěniny - Jsou Zdravé? Jaké Mají výhody
Luštěniny – Jsou Zdravé? Jaké Mají výhody

Výživné látky

Luštěniny jsou skvělým zdrojem vitamínů a minerálů, včetně kyseliny listové, železa, hořčíku a draslíku. Jsou také dobrým zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci chránit před chronickými onemocněními.

Regulace hmotnosti

Díky vysokému obsahu vlákniny a bílkovin pomáhají udržet pocit sytosti po delší dobu. To může pomoci při regulaci hmotnosti, protože je méně pravděpodobné, že budete mezi jídly mlsat nezdravé potraviny.

Zdraví srdce

Luštěniny jsou skvělou potravinou pro zdraví srdce. Mají nízký obsah tuku a vysoký obsah vlákniny, což může přispět ke snížení hladiny cholesterolu. Studie také prokázaly, že zařazení luštěnin do jídelníčku může pomoci snížit riziko srdečních onemocnění.

Udržitelné potraviny

Luštěniny jsou udržitelným zdrojem potravin, protože vyžadují méně vody a produkují méně skleníkových plynů než potraviny živočišného původu. Jsou také snadno skladovatelné a lze je použít v široké škále pokrmů.

Zařazení luštěnin do jídelníčku je snadné, protože je lze použít do celé řady pokrmů. Jsou skvělým doplňkem polévek, dušených pokrmů, salátů a kari. Můžete je také použít k přípravě dipů, pomazánek a zeleninových burgerů.

Závěrem lze říci, že luštěniny jsou výživnou a všestrannou potravinou, která nabízí řadu zdravotních výhod. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, vlákniny a živin a mohou pomoci při regulaci hmotnosti a zdraví srdce. Zařazením luštěnin do svého jídelníčku si můžete užívat mnoha zdravotních výhod, které nabízejí.

Marie Nováková
Marie Novákováhttps://www.bozskazena.cz
Píše články již sedmým rokem, mezi její koníčky patří lyžování, plavání a volejbal. Tráví čas sledováním filmů a seriálů, je takzvaně "binge-only" fanynka.
SOUVISEJÍCÍ

Nejvíce Populární

Náhodné